Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Anne ve baba adayları bebeklerinin ne zaman doğacaklarını merak ettikleri gibi cinsiyetlerini de bir o kadar merak etmektedirler. Bu sebep ile bebeklerinin cinsiyetinin belli olacağı tarihi dört gözle beklerler. Bebeğin cinsiyetini belirlemek için ultrasonda görüntüleme yapılmalıdır. Ultrasonda bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur diye sorulur ise işte burada bu soru bebeğin cinsiyetinin ne olduğunu merak eden anne ve baba adayları için önemli bir sorudur. Burada bebek anne rahmine düştüğü anda cinsiyeti bellidir fakat herhangi bir cihaz ile ilk başta belli olmaz. Bebeğin cinsiyetinin belli olması için ilk olarak belli bir büyüklüğe gelmesi gerekir.

Ultrasonda bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Bebeğin cinsiyeti en erken anne karnında cihaz ile 3.ay itibari ile gözükmektedir. Bebeğin cinsiyeti en net bu tarihte gözükür. Eğer daha erken vakitlerde görme gibi düşünceniz var ise 13 haftalık iken de görme ihtimaline sahipsiniz. Bu oran her bebek için olmayabiliyor, bebeğinizin cinsiyeti genellikle 16 veya 17.haftalarda daha net bir şekilde gözükmektedir. Küçük bir ihtimal dahi olsa cinsiyette yanılma payı da olabilmektedir. Fakat kız olarak belirtilen bebeklerin daha büyük oranla erkek olma ihtimali yüksektir. Çünkü rahimde ki bebeğin hareketleri sebebi ile penisin gözükmeme oranı daha yüksektir. Bu sebeple penisin görünmemesi durumunda doktorlar bebeğin cinsiyetine kız deme oranları yüksektir.

Ultrason muayenesi dışında bebeğin cinsiyeti nasıl öğrenilir?

Genellikle bu test ultrason dışında kullanılan testlerden biridir. Buna ise amnosentez ile yani anne karnında ki amnion suyu alınarak veya koryon villus biyopsisi ile yapılan incelemeler sonucunda bebeğin cinsiyeti kesin olarak bulunabilmektedir. Buna göre incelemeler sonucunda erkek bebek ise “XY” kromozomuna sahip bir bebek, eğer “XX” kromozomuna sahip ise de kız bir bebeğiniz dünyaya gelecek demektir.

Evde bebeğin cinsiyetini belirleme

Evde yapılan bazı deneyler ile bebeğin cinsiyetini %80 gibi büyük oranla belirlenebilmektedir. Bu testler sayesinde bebeğinizin doktora gitmeden dahi bu kadar büyük oranla cinsiyetini bulma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu testi yapmak için yapmanız gereken cinsiyet belirleme testini yaparak bebeğinizin cinsiyetini belirlemeniz gerekmektedir.

Bir önce ki yazımız olan ultrasonda bebek ne zaman görülür adlı yazımızı okuyarak, bebeğin anne karnında ne zaman gözle görülebilir seviyede büyüyeceği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

One Reply to “Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir